Prosinec 2014

KUFÍREK 7.

25. prosince 2014 v 6:45
S upřímným popohánějícím přáním do příštího roku, všem zdejším domorodcům, kteří se ani nekouknou, co to ta teorie 100. opice vlastně je, natož aby třeba po částech přeložili tuhle knihu, nebo alespoň v úryvcích.


Nebo aby se alespoň elementárním lajkem jako kulisy či pouhé kusy nasáčkovali na tuhletu FB stránku, s níž všechno moje činění příštího roku bude souviset.Já už jsem na související příští časy bez jakékoli domorodců pomoci připraven.


Před pár měsíci jsem si pořídil tablet, teď, před Vánoci, jsem ho nechal osadit potřebnými programy - a každý den příštího roku s ním v levé kapse budu vycházet na půlhodinu do města, abych pokaždé vyfotil přesně 1 kus na kterési téma Ludwiga Wittgensteina.
Úkol intelektuálně ve zdejších domorodých poměrech velmi obtížný - naštěstí první záměr na úvodních několik pár dnů už vymyšlen mám.


Ó, ne, nikoliv, tohle není ukázka metody či návod na způsob, jak tabletem intelektuálně se vzmáhat nad Ludwiga Wittgensteina, pouze to heslo užito jako v refrénu mi připadá být do příštího roku motivačně velmi návodné.
Nikoliv však pro blbečky a blbky, to se ví….

KUFÍREK 6.

21. prosince 2014 v 7:51
Takovýmito v 5 dílčích kusech parádními nehty by mohla každá z budoucích zájemkyň o prázdninovou wittgensteinovskou pouť otevřít ono cosi, co jí příštím odkazem nabízím.


O případných dalších pokračováních zmíněné instruktážní povídky, nebo i více o celé chystané prázdninové cestě, se případná zájemkyně může dozvědět na fejsbukové stránce související s tímto zde obrázkem.


Pak je tu ještě třetí možnost: dotazu zde v komentářích pod blogem - každou související otázku zájemkyním zodpovím, dokonce i ještě přidám další vysvětlení, ukázky, návody anebo instrukce.
Jakož i odkaz na další pokračování povídky pošlu. Všechno slíbím, jen už se, vy k účelu nejvhodnější madam, už konečně začněte zajímat!

Po uzávěrce, neb se dělo, letmo přidávám odkaz na další část povídky.

.

KUFÍREK 5. (Tentokrát jen v obrázcích.)

11. prosince 2014 v 7:04
.
Po uzávěrce:


.

KUFÍREK 4.

4. prosince 2014 v 13:08
Na úvod ještě jeden holužn, jehož účelem není více, než zveřejnit, že motiv ROSIE THE RIVETER se v jeho domorodině objevuje na roztodivných sortimentech, dokonce i na ponožkách.

K historii samotného tohoto zobrazení se ještě vrátím, posléze nějak více rozvinu, zde pouze oznámím, že už jsem na tohle téma jeho geneze seskládal dohromady první video, jež případní zájemci naleznou pod odkazem: https://vimeo.com/113502151 .


Téma IKONOGRAFIE obrazu rosie the riveter tvoří nejméně 2 verze, z nich jednu by bylo možné nazývat podle města PITTSBURGH, proslaveného výrobou vojenských džípů, zatímco druhá ikonografická verze se zřejmě vztahuje k městu DENVER s tamní výrobou letadel.
Hrdince obrazu oné druhé verze, svačící plátky uzené slaniny naložené mezi dvěma chlebovými krajíci, spočívá na klíně hlavice pneumatické nýtovačky. Které se používaly při výrobě oplášťování trupů bombardovacích letadel.
Možná, že zrovna oněch slavných Létajících pevností boeingů.
Autorem tohoto obrazu je NORMAN ROCKWELL - a udává se, kompozice obrazu je odvozena z klasického díla MICHELANGELA BUONARROTIHO na téma proroka Eliáše.


Autorem reprezentanta/hegemona této verze druhé je malíř J. HOWARD MILLER, okolnosti jejího vzniku jsou na internetu popsány v souvislosti s identitou GERALDINE DOYLE, jež jako osoba, tedy její tvář, byla předobrazem tohoto náborového válečného plakátu - jehož původnější prototext, z něhož byl kompozičně odvozen, zatím neznám, ale připadá mi tak známě, že by se dokonce mohlo jednat o zcela samozřejmý ARCHETYP.

Neznaje původ, dovoluji si však k osvěžení mysli poskytnout obdobně samozřejmou kompozici použitou na tuzemské zápalkové nálepce kdesi v půli zdejších 90. let.
Dokonce s válečným mečem Excaliburem - což je téma bombardovacím letounům dosti podobné.


[02.12.2014, 20:26]
Co maj společné
Wittgenstein a Rozi?,
táží se mnozí.

7. července 1944 zahájila svoji operační činnost 15. americká letecká armáda dislokována v Itálii.
Od tohoto dne se sevřené formace jejích bombardovacích letounů hrnuly za dne moravskou oblohou od letiště v italském městě Foggia k cílům v říšském Horním Slezsku, když třeba tenkrát Bohumín, z trasy dávné C. K. Severní dráhy Ferdinandovy, za války už k Říši přináležel.

V sevřených formacích nalétávaly nebeské pevnosti za stejně říšskou tenkrát Břeclaví ze slovenské strany za řeku Moravu, a posléze podél ní, kopírujíce po celou příští bojovou cestu směr železniční trati dávně mocnářské od Vídně na sever.

Po které jel tenkrát 8. srpna 1914 jako jednoroční C. K. dobrovolník do Krakova pozdější filozof Ludwig Wittgenstein.


A zde hrdinka jednoho současného propagačního videa na téma tradice rosie the riveter - tradice u nich v Americe stále vděčně živé, zatímco ze žádné obličejem obdobně zcela běžné zdejší současnice nestane se o příštích prázdninách moje společnice po cestách jednou železniční tratí 14 dnů po sobě sem a tam.

Co všechno by musela předem vědět - a co všechno by se v průběhu mohla dozvědět…

Ti všímavější možná zaznamenali, že svým vyprávěním jsem ovládl již živly ZEMĚ a VZDUCHU.

Zbývá tedy do dějů souvislostí oné Wittgensteinovy dávné moravské přítomnosti vřadit ještě živly VODY a OHNĚ - a přiznám se, že sám jsem zvědav i za partnerku, již jako kooperující přítomnost mezi netečnými stejně nezdolám, jak tohle předsevzetí se mi povede intelektuálně zvládnout, opět jako svého druhu intelektuální fakt, jak asi příště, jak, jak, jak???.