SOUDÍM, ŽE PRO ÚČEL NENAJDE SE ZDE ŽÁDNÁ PRAVÁ, PŘESTO SVŮJ CÍL IHNED NEVZDÁVÁM. (7.)

31. října 2014 v 11:51Všechno vždy záleží na pouhém jediném člověku.

A nezáleží, jestli on sám sebe považuje za miliontého, někde na samém konci zastrčeného - v příběhu o 100. opici z japonského ostrova Košima je přece stejně tak důležitá první, která zkusí nebo si všimne, nebo třeba padesátá, která získanou dovednost nebo zájem posune k té vzápětí další; nebo dokonce až ta stá, původně jako jiné před ní i po ní stejně náhodná, která způsobí ten zásadní dějový, či dokonce dějinný, zvrat.

Z tohoto ohledu nazíráno, na konci mého testu teorie o 6 stupních, mohu po 6 nutných krocích zde blogy prohlásit: OKOLO MNE, BEZPROSTŘEDNE, TÉŽ I NA BLOZÍCH NEBO FEJSBUCÍCH NENÍ JEDINÉHO ČLOVĚKA.

OKOLO MNE NENÍ ČLOVĚKA.

Aniž bych se se svící vydával na prospekci jako tenkrát dávný athénský fiilozof.
Celá řečená záležitost bude snad zjevnější, použiji-li jedno poučení odvozené z Wittgensteina, mága řečí a slov.

Břeclav, Moravská Nová Ves, Lužice, Hodonín. Rohatec, Bzenec přívoz, Moravský Písek, Nedakonice, Staré Město u Uherského Hradiště, Huštěnovice, Napajedla, Otrokovice, Tlumačov. Záhlinice, Hulín. Břest, Říkovice, Horní Moštěnice, Přerov, Prosenice, Lipník nad Bečvou, Drahotuše, Hranice na Moravě, Bělotín, Polom, Jeseník nad Odrou, Suchdol nad Odrou, Hladké Životice, Studénka, Jistebník, Polanka nad Odrou, Ostrava-Svinov, Ostrava-Mariánské Hory, Ostrava hlavní nádraží, Ostrava-Hrušov, Bohumín, Dětmarovice, Petrovice u Karviné.

Seznam názvů stanic v jejich dnešním znění na trati Břeclav státní hranice - Petrovice u Karviné státní hranice; ale též slovník jistého druhu jako zásobárna slov k jistému použití, jazyk svého druhu.
Pro někoho obstarat si příslušnou jízdenku a víc nic, pro jiného příležitost autorskou možností se vyjádřit.
Podat důkaz, že mezi slovy jiného účelu i mezi slovy napohled naprosto nevhodnými se nalézají ta se smyslem.

Kdybych někomu tvrdil, že z čehosi tak neohebného a neznělého, hole instrumentálního, pouze ze substantiv bez sloves je možno vytvořit básnický text, dokonce haiku v kánonické starojaponské tradici 5-7-5, byl bych po zásluze vysmán, pominut - obdobně jako týmiž v záležitosti oné hledané jedinečné spolucestující.

Aniž jsem původně vůbec mínil takovou souvislost, hle, v jednom cíli, Košima a haiku.

Moravský Písek.
Studénka. Napajedla.
Otrokovice.

Kdyby případná kýmsi nalezená spolucestující měla talent recitační, mohla vy těmito pár slovy zprostředkovat, vyprávět nebo v obraznosti posluchače evokovat příběh o komsi, jenž na slovácké polopoušti čerpá o polednách v žáru nekonečného slunce vodu dobytku. Otročina.
Pro zdar či dovednost takovéto percepce je ovšem nutno zbavit se slov jako instrumentálního označování a přijmout je jako nepísemné znaky zvizualizovávající či způsobující obrazy - nějak obdobně již na funkci slov v japonských haiku pohlížel Roland Barthes, a to byl, oproti mně, jo nějaký sémiotik.

Venuše rodící se z mořské pěny.
Spolucestující z naprostého neznáma vyexcerpována jazykem.
(Popřípadě: z jazyka.)

Poněvadž však okolo mne nejsou lidi, nezrodí se na tamté dávné Wittgensteinově trati 14 dnů o příštích prázdninách zvizualizované obrazy, vyvolané děje - jakož i slova nabídnutá k dispozici akademickým slovníkem nebudou použitelná, třebaže vlaky však i nadále budou jezdit podle jízdních řádů, sem a tam, podél sebe, křížem.
Dokonce na estakádách podjezdů, třeba hned v Moravském Písku, přes sebe.

Naštěstí snad ještě železnice českých drah na japonský ostrov Košima nevedou, dokonce že ani ten není ještě letadly doposaváde oblíbenou dovolenkovou destinací zdejších domorodých mobilů.

Čímž jsem zřejmě po přesně 6. kroku (six degrees...) svůj cíl vzdal.

Godot, pro nezájem, i tu nepřišel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama